شابلون مونتاژ SMD

شابلون مونتاژ SMD

شابلون مونتاژ SMD یا همان استنسیل ورقه ای از جنس فولاد ضدزنگ است که سوراخ های بسیار ریزی روی آن وجود دارد. این سوراخ ها به کمک لیزر برش خورده است تا قرارگیری خمیر لحیم در مکان مشخص شده روی یک برد PCB خام امکان پذیر باشد. استفاده از این ابزار برای مونتاژ بردهای الکترونیکی ضروری است. زیرا سرعت استفاده از خمیر لحیم را افزایش می دهد.

شابلون مونتاژ SMD یا استنسیل چیست و چه کاربردی دارد؟

با کمک شابلون مونتاژ SMD مقدار مناسبی از خمیر لحیم روی پدهای SMD قرار می گیرد. به دلیل، اتصال الکتریکی بین پد و قطعه ایجاد می شود. همچنین استحکام کار ارتقا می یابد. شابلون مونتاژ SMD موجب مونتاژ PCB سریع تر می شود و خمیر لحیم با دقت بالا قابل استفاده است.

این ابزار ساخته شده از ورق فولادی ضدزنگ دارای منافذ است که مکان های قطعات نصب سطحی روی برد را مشخص می کند. شابلون روی PCB، به کمک نقاط موقعیت یابی به نام فیدوشیال به طور کامل تراز می شود. حال نوبت استفاده از خمیر لحیم می رسد. خمیر با استفاده از تیعه اسکوییجی فلزی روی برد قرار می گیرد. محل قرارگیری خمیر لحیم دقیقا جایی است که قطعات نصب سطحی روی آن اعمال می شود. با برداشتن شابلون، قطعات روی PCB خام قابل اجرا هستند.

Anodeelectronic

با ما تماس بگیرید

طراحی شابلون مونتاژ

استنسیل از بخش های مختلفی همچون فرم، توری استیل و صفحه تشکیل می شود. حفره های کوچک روی آن با توجه به پد قطعات ایجاد می شود. زمانی که از برد مدار چاپی خام استفاده می شود، استنسیل روی آن قرار می گیرد. سپس خمیر روی استنسیل ریخته و با استفاده از لیسه روی آن پخش می شود. خمیر به کمک حفره روی موقعیت مکانی های خاص PCB تعبیه می شوند. پس در طراحی شابلون مونتاژ ویژگی هایی همچون ضخامت، اندازه و شکل آن اهمیت دارد و با توجه به نوع برد مشخص می شود.

آشنایی با شغل مونتاژ کاری: مونتاژ کاری چیست

امروزه از مواد و تکنیک های مختلفی برای ساخت شابلون استفاده می کنند. بنابراین کمک گرفتن از افراد مجرب برای ثبت سفارش آن بسیار مهم است. زیرا نکاتی همچون اندازه سوراخ ها، شکل آن ها، روش تولید و … در روند طراحی و تولید باید توسط افراد با تجربه به دقت بررسی شود. در موارد زیر به دیگر نکات مهم طراحی شابلون اشاره می کنیم:

1.سایز مناسب پدها در طراحی فایل شابلون مناسب برد الکترونیکی اجرایی با قطعات fine pitch باید 20 الی 30 درصد کاهش یابد. زیرا قطعات fine pitch شامل قطعاتی است که از تعداد پایه های زیادی تشکیل شده است و این پایه به یکدیگر نزدیک هستند.

  1. دقت به فاصلی بین قطعات و لبه شابلون را فراموش نکنید. این فاصله باید حداقل 10 سانتی متر باشد. به همین خاطر، لبه های شابلون زیر گیره های نگه دارنده قرار می گیرد و موجب ایجاد فاصله حداقل 10 سانتی متری بین مونتاژ smd و لبه شابلون می شود.

سفارش شابلون مونتاژ SMD

حال که از ضرورت شابلون در مونتاژ SMD با خبر هستید، باید بدانید که با توجه به جنس خاص آن، هزینه های تولید بالایی دارد. از طرفی، امکان استفاده از آن برای چندین مرتبه فرصتی مناسب ایجاد کرده است. البته توجه کافی هنگام ثبت سفارش بسیار مهم است.

توجه داشته باشید، برای برش محل دقیق پدها توسط دستگاه لیزر، استفاده از فایل آلتیوم ضروری است. فایل تمام پدها را داخل خود می گنجاند و روند کار را با دقت بیشتری پیش می برد. برای پیشگیری از بروز مشکل در اجرای این روند، بهتر است برای سفارش استنسیل از متخصصین حرفه ای کمک بگیرید.

تولید شابلون مونتاژ SMD

امروزه شرکت های مختلفی در زمینه تولید شابلون فعالیت می کنند. از طرفی، بیشتر بردهای الکترونیکی با قطعات SMD ساخته می شود. پس ساخت شابلون با کیفیت مناسب بسیار مهم است. این ابزار از صفحه ای صاف ساخته می شود که ممکن است متریال های مختلفی در تولید آن دخیل باشند. حفره های روی آن نیز مطابق با نوع برد و طراحی ایجاد می شود. ضخامت آن نیز با توجه به قطعاتی که قرار است روی برد جایگذاری شود مشخص خواهد شد.

نکات مهم ساخت یا سفارش شابلون مونتاژ SMD

برای ثبت سفارش ساخت این ابزار حتما به نکات زیر توجه کنید:

ضخامت ورق فولادی

ضخامت ورق فولادی نشان دهنده مقدار مورد نظر خمیر لحیم است. این ویژگی همراه با اندازه سوراخ ها با میزان خمیر لحیم رابطه مستقیم دارد. چراکه رسوب اضافی لحیم منجر به ایجاد پل لحیم می شود. در حالی که رسوب کمتر اتصالات لحیم را ضعیف می کند.

اندازه سوراخ ها

معمولا سوراخ های شابلون نسبت به اندازه پد PCB کوچکتر هستند. زیرا مانع عیوب لحیم کاری همچون پل زدن و توپ های لحیم می شود. همچنین احتمال چسبندگی خمیر لحیم به دیواره های سوراخ های شابلون هنگام جداسازی شابلون وجود دارد. برای پیشگیری از بروز این اتفاقات، مساحت پد PCB حدود دو سوم بیشتر از سطح داخلی دیواره سوراخ شابلون می باشد.

جنس شابلون

از دیگر نکات هنگام ثبت سفارش این ابزار، جنس آن است. زیرا جنس انتخابی روی ارسال خمیر لحیم کاری از راه دهانه سوراخ به پد PCB تاثیر می گذارد. معمولا از فولاد ضدزنگ برای مونتاژ SMD استفاده می شود.

ترازسازی شابلون مونتاژ SMD

برای اجرای یک چاپ منحصر به فرد، علامت هایی به نام فیدوشیال روی PCB و شابلون مونتاژ قرار می گیرد. این علامت ها تراز کردن بین PCB و شابلون را انجام می دهند.


آند الکترونیک؛ ارائه دهنده خدمات مونتاژ انواع برد از جمله مونتاژ برد DIP در تهران

Anodeelectronic

با ما تماس بگیرید

 

نکات مهم در استفاده از شابلون مونتاژ SMD

برخی ویژگی های شابلون مونتاژ SMD روی کیفیت قراردهی خمیر قلع روی برد موثر است. با خریداری شابلون مناسب، کیفیت مونتاژ برد را ارتقا می دهید و در نتیجه بهترین روند لحیم کاری را مشاهده می کنید. در موارد زیر به نکات مهم موثر بر شابلون اشاره می کنیم:

ضخامت شابلون مونتاژ SMD

ضخامت شابلون تاثیر زیادی روی ضخامت خمیر لحیم می گذارد. در واقع ارتفاع خمیر لحیم با توجه به ضخامت شابلون مشخص می شود. اگر ضخامت شابلون زیاد باشد، خمیر لحیم در دستگاه به خوبی ذوب نمی شود. در صورت کم بود ضخامت شابلون نیز میزان قرارگیری خمیر لحیم روی برد کم می شود. بدین شکل اتصال قطعات ناممکن خواهد شد.

اندازه حفره های شابلون مونتاژ برد SMD

اندازه حفره های شابلون مونتاژ برد SMD باید به گونه ای انتخاب شود که خمیر قلع در محل قرارگیری قطعات الکترونیکی را پوشش دهد. پس اجرای اندازه دقیق سوراخ ها بسیار اهمیت دارد. موضوع مهم دیگر این است که با برداشتن شابلون باید بردهای خمیر قلع روی برد پهن شود. پس اندازه سوراخ هم اندازه محل قرارگیری قطعات انتخاب نمی شود.

شابلون مونتاژ از لحاظ جنس SMD

جنس شابلون با توجه به ویژگی های برد و تعداد تولید آن بستگی دارد. همچنین مدت زمان استفاده از شابلون برد SMD می تواند روی این موضوع تاثیرگذار باشد. معمولا جنس فولاد ضدزنگ برای بردهای دارای تیراژ بالا استفاده می شود که امکان استفاده مجدد از شابلون را فراهم می کند.

شابلون های فولادی

شابلون های ساخته شده از فولاد جز مستحکم ترین شابلون های مونتاژ SMD هستند. هزینه اجرایی آن ها نسبت به دیگر متریال ها بالاتر است. بدین منظور، برای بردهای دارای تیراژ بالا استفاده می شود. شابلون های مسی

شابلون های کربید و ولفرام

از دیگر متریال های قابل استفاده برای ساخت شابلون های مونتاژ SMD می توان به کربید و ولفرام اشاره کرد. این متریال مقاومت خوبی در برابر حرارت و فشار دارد و هزینه ساخت آن ها به نسبتا بالا است.

شابلون مونتاژ SMD با جنس نیکل

شابلون های از جنس نیکل از نظر دیگر متریال مقرون به صرفه تر است. این جنس برای تیراژهای پایین انتخاب مناسبی است، اما به مرور زمان و بر اثر استفاده طولانی، کم کم دقت خود را از دست می دهد.

انواع شابلون مونتاژ SMD براساس روش ساخت

شابلون مونتاژ SMD با توجه به شرایط ساخت و نحوه حفره زنی به مدل های مختلف تقسیم می شود. روش های مختلف حفره زنی دارای ویژگی های متفاوتی هستند. در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شوید:

شابلون های تولید شده با فرآیند حک لیزری

همانطور که متوجه شدید، حفره های شابلون به وسیله این روش توسط دستگاه های دقیق لیزر ایجاد می شوند. معمولا از این روش برای شابلون های فلزی مانند فولاد، مس و نیکل استفاده می کنند که دقت بالایی دارد و بسیار سریع انجام می شود. یکی از ویژگی های مهم شابلون های تولید شده به این روش، عدم آسیب رسانی به محیط زیست است. به همین خاطر، بیشتر تولید کنندگان معتبر این روش را انتخاب می کنند.

شابلون های تولید شده اسید (حفره زنی با روش شیمیایی H)

حفره برخی از شابلون ها به کمک مواد شیمیایی اسیدی ایجاد می شود. شابلون های تولید شده دارای دقت بالایی نیستند، اما با قیمت منصفانه ای طراحی می شوند. از دیگر ویژگی های مهم این روش می توان به عدم سازگاری شابلون با محیط زیست است. پس بسیاری از برندها ترجیح می دهند به سراغ این روش نروند.


استنسیل مونتاژ SMD چیست و هدف اصلی آن چیست؟

استنسیل مونتاژ SMD ابزاری از فولاد ضدزنگ است که با لیزر سوراخ‌های دقیق روی آن ایجاد می‌شود و برای قرارگیری دقیق خمیر لحیم بر روی بردهای PCB خام استفاده می‌شود.

چگونه استنسیل مونتاژ SMD به فرآیند لحیم کاری کمک می‌کند؟

استنسیل مونتاژ SMD با کمک سوراخ‌های خود، مقدار دقیقی از خمیر لحیم را بر روی پدهای SMD قرار داده و اتصال الکتریکی را تقویت کرده و فرآیند مونتاژ PCB را سریعتر و دقیق‌تر می‌کند.

استنسیل مونتاژ SMD از چه جنسی ساخته شده است و چه ویژگی‌هایی دارد؟

استنسیل از ورق فولادی ضدزنگ ساخته شده و با باز شدگی‌های خود، موقعیت نصب قطعات سطحی روی برد PCB را مشخص کرده و به کمک نشانه‌های فیدوشیال به طور کامل تراز می‌شود.

می‌توانید فرآیند استفاده از استنسیل مونتاژ SMD برای مونتاژ PCB را به صورت مرحله به مرحله توضیح دهید؟

با استفاده از شابلون، خمیر لحیم با دقت بر روی برد قرار می‌گیرد و با برداشتن شابلون، قطعات بر روی برد خام آماده برای اجرا می‌شوند.

بروزرسانی در تاریخ 1402/11/02

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش مونتاژ برد الکترونیکی

جهت ثبت سفارش به صورت آنلاین فرم فوق را تکمیل و ارسال نمایید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان و انجام ارزیابی هزینه با شما تماس بگیرند