پنل ال ای دی

پنل ال ای دی همان روشنایی های سقفی جدید و مدرن است که در محیط های مختلف از اداری تا مسکونی نصب می شود. در چند سال اخیر، طرفداران زیادی مجذوب این روشنایی شده اند و از ساطع کردن نورهای دلپذیر آن در محیط لذت بردند. این تکنولوژی بسیار منحصر به فرد است و انرژی بسیار کمی مصرف می کند. طوری که به خوبی جایگزین روشنایی هایی معمولی، مهتابی های فلورسنت و لامپ های رشته ای شده است.

با نصب پنل ال ای دی، خستگی چشم ها برطرف می شود و بدون اتلاف وقت به کارهای روزانه رسیدگی می کنید. انواع مختلف پنل های نیز در دسترس است که براساس نیاز می توانید پارامترهای آن را انتخاب کنید. پس چه شرایطی از این بهتر.

حال می توانید تصور کنید تولید این ابزار با خطایی روبرو شود، قطعا در کل سیستم مشکل ایجاد می شود و تولید اصولی و بدون ایراد آن چه تاثیری روی روند کل سیستم می گذارد.

انواع پنل ال ای دی براساس مدل و کاربرد

پنل های ال ای دی با تکنولوژی متفاوت روی سقف نصب می شود و برای طراحی دکوراسیون های جدید بهترین انتخاب است. این پنل ها دارای روشنایی یکنواخت هستند که هرگز چشم را اذیت نمی کنند و از دیودهای نوری ال ای دی ساخته می شوند.

انواع پنل ال ای دی

به طور کلی، از دو قسمت متفاوت تشکیل شده اند: پنل در شکل و جنس های مختلف و درون آن از دیودهای نوری. بخش دوم نیز درایو است. پنل ها به دو دسته پنل های روکار و تورکار تقسیم می شوند:

پنل های ال ای دی سقفی توکار

این پنل ها از ضخامت بسیار کمی ساخته می شوند و مناسب داخل سقف هستند. قبل از نصب نیز باید از امکان نصب آن داخل سقف مطمئن شوید.

پنل های ال ای دی سقفی روکار

این پنل ها دارای یک قاب هستند و امکان اجرای آن ها روی کار وجود دارد. البته بیشتر آن ها می توانند تبدیل به توکار شوند و تنها برخی از پنل ها به صورت فقط توکار در بازار هستند.

دیگر دسته بندی پنل ال ای دی از نظر اشکال و کاربرد است که پنل های بیضی و مربع، اضطراری، ضدآب، دورنگ سه حالته، شیشه ای، دایره ای و … تقسیم می شود:

پنل ال ای دی سقفی توکار
پنل ال ای دی سقفی روکار

اضطراری

این مدل دارای باتری تعبیه شده است و هنگام برقراری اتصال به برق شهری، با تعیین ولتاژ نور محیط ارائه می شود.

شیشه ای حاشیه دور پنل

این پنل ساخته شده از شیشه نورهای جذابی از دور حاشیه ساطع می کند و کار گذاشتن آن موجب خاص به نظر رسیدن محیط می شود.

ضد آب

مدل ضدآب مناسب محیط های بیرون است که در برابر رطوبت و بارندگی مقاومت ایده آلی از خود نشان می دهد.

سه حالته دوررنگ

این پنل با خاموش و روشن کردن، رنگ آن از مهتابی به آفتابی یا برعکس تغییر می کند.

انواع پنل ال ای دی سقفی

انواع پنل ال ای دی سقفی براساس شکل به شرح زیر است:

پنل سقفی مربعی

این مپل از ابعاد یکسانی ساخته می شود و برای محیط های طراحی شده به سبک مربع مناسب است. معمولا طراحانی که تمایل دارند قرینگی را در سبک دکوراسیون ایجاد کنند، به سراغ این مدل پنل می آیند. پنل ها در ابعاد 20 در 20، 30 در 30، 40 در 40 و 60 در 60 تولید شده اند که هر کدام دارای توان مختلفی هستند. برای مثال، پنل های 60 در 60، 60 واتی یا 48 واتی تولید می شوند و هر چه لاین های ال ای دی بیشتر، روشنایی بیشتر تولید خواهد شد.

پنل سقفی مستطیلی

پنل های مستطیل شکل بسیار رایج هستند و در اندازه های 30 در 60، 60 در 120 و 30 در 120 در بازار وجود دارد. با افزایش لامپ های ال ای دی، روشنایی بیشتر و پنل ها با توان بالاتری ارائه می شوند.

انواع پنل ها براساس نور به دو دسته edge light و back light تقسیم می شود:

پنل edge light

این مدل پنل ها به نام پنل های اسلیم شناخته می شود و منبع نور در اطراف پنل حضور دارد. نور از قسمت های کناری به مرکز منتقل و به بیرون ساطع می شود.

پنل edge light

پنل back light

در این مدل پنل ها منبع نور در پشت کار شده است و نور کاملا مستقیم می تابد. نور مستقیما از منبع رویی پنل به محیط ارسال می شود.

اگر بخواهیم تفاوت این دو پنل سقفی ال ای دی را بگوییم، باید به ضخامت پنل ها اشاره کنیم. در واقع ضخامت پنل های edge light بسیار کمتر از بک لایت است. پنل های بک لایت نیز از راندمان نوری بیشتری برخوردار می باشند و 25 درصد ارسال نور بیشتری دارند. به همین خاطر، گرمای تولید شده آن ها بیشتر است.

میزان روشنایی پنل LED

پنل ال ای ای به عنوان نورپردازی های غیر مستقیم به حساب می آیند. چراکه پوشش هایی از جنس پلی کربنات روی آن ها قرار گرفته و منجر به ارائه نور خروجی یکدست می شود. پوشش های روی پنل در ضخامت های مختلف تولید شده اند که هر ضخامت بیشتر باشد، نور کمتر به بیرون منتقل می شود. از طرفی نازک شدن آن باعث خیرگی چشم می شود و از نظر ظاهری چندان زیبا نخواهد بود.

پس مقدار روشنایی پنل های ال ای دی به ضخامت و کیفیت دیفیوزها مربوط می شود و شیوه چیدمان چیپ های LED در پشت دیفیوز چراغ ها روی این موضوع اثرگذار است. برای مثال، میزان روشنایی پنل 60 در 60  به رنگ مهتابی، 6028 لومن است.

نکات مهم در هنگام خرید پنل ال ای دی

قبل از خرید این المان حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:

اندازه پنل: برش های ایجاد شده در سقف باید هم اندازه پنل ها باشد.

رنگ ال ای دی: پنل ال ای دی در دو رنگ آفتابی و مهتابی ارائه می شود. اما اگر قرار است برای اولین بار این روشنایی را امتحان کنید، به سراغ ترکیب دو رنگ بروید. زیرا استفاده از رنگ زرد موجب ضعیف شدن چشم ها می شود.

میزان وات: با افزایش وات مصرفی، نور نیز بیشتر می شود. پس اگر دوست دارید پنل های کم مصرفی داشته باشید، به سراغ نورهای بالا نروید.

استحکام در برابر گرد و غبار: هر کدام از پنل ها دارای مقاومت مشخصی در برابر گرد و غبار و آب هستند. این مقاومت با IP مشخص می شود. عدد 8 برای این ویژگی نشان دهنده بیشترین مقاومت است. هر چه این عدد نزدیک به صفر شود، مقاومت پنل کمتر می شود.

خرید پنل ال ای دی

برای خرید پنل ال ای دی به سراغ مراکز معتبر و شناخته شده بروید که دارای گارانتی است. معمولا این شرکت ها حدود یک الی دو سال محصول خود را ضمانت و در صورت بروز نقض یا خرابی، محصول را با نمونه نو تعویض می کنند.

برای انتخاب شرکت می توانید به نظرات مشتریان توجه کنید. مشتریان در صفحات پربازدید نظرات خود را به اشتراک می گذارند و شما با خواندن آن ها انتخاب راحت تری را تجربه می کنید. سپس با برقراری تماس، مشاورین شرکت اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهد و با خیال آسوده از خرید مطمئن خود لذت می برید.

قیمت پنل ال ای دی

قیمت پنل های ال ای دی به عوامل مختلف مانند میزان نوردهی، اندازه، ضخامت و مقاومت بستگی دارد. هر چه نوردهی بیشتر و جنس باکیفیت تر باشد، هزینه بیشتری بابت آن می پردازید. معمولا پنل های باکیفیت دارای حداقل یک سال گارانتی هستند و باید از انتخاب مدل های بی کیفیت و نامناسب دوری کنید. زیرا بعد از مدتی از کار می افتند و مجبور می شوید دوباره برای خرید پنل هزینه بپردازید.